Aktuality

Ivan Pilip k rozhodnutí Ústavního soudu o restitucích

Po dnešku měla platit restituční tečka. Ti, kdo se ucházejí o vracení pozemků z doby komunismu, by v takovém případě už nedostávali náhradní pozemky, ale jenom finanční odškodnění. Ale z iniciativy 18 senátorů se to nestane, Ústavní soud vyhověl jejich argumentu, že by se tím vytvářela nerovnost mezi těmi, kdo se o pozemky teprve ucházejí a těmi, kdo už je dostali. Předseda Ústavního soudu, Pavel Rychetský, upozornil, že novela, která by zaváděla restituční tečku, neřešila také probíhající soudní spory. K tématu se vyjádřil Ivan Pilip jako někdejší ministr financí v rozhovoru s moderátorkou Martinou Maškovou v pořadu Den podle... Českého rozhlasu Plus.

Martina MAŠKOVÁ: V Česku je údajně ještě 46 tisíc lidí, se kterými se stát dosud nevypořádal. U dalších ještě dokonce není rozhodnuto ani o restitučním nároku. Jak si to vysvětlujete, že se to tak dlouho táhne?

Ivan PILIP: Je pravda, že když se ten zákon o restitucích schvaloval, tak nikdo neočekával, že by to mohlo trvat přes čtvrt století, že se všechny ty věci budou takto dlouho táhnout. Ale je pravda, že je to velmi složité v tom,…

Číst dále